Zmiany skórne w chorobach ogólnoustrojowych to książka interdyscyplinarna i pionierska na polskim rynku dermatologicznym.
Dermatologia jest bardzo szeroką dziedziną wiedzy, wywodzącą się z interny, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci wyraźnie zmieniała swoje oblicze, rozwijając się zarówno w aspekcie naukowym, jak i klinicznym. O jej postępach decyduje nie tylko rozwój dyscyplin podstawowych, takich jak: biologia molekularna, genetyka, immunologia, immunopatologia, immunohistochemia, ale również rozwój nowych metod diagnostycznych (dermoskopia, trichoskopia, kapilaroskopia, ultrasonografia, mikroskopia konfokalna, immunofluorescencja i wiele innych) oraz skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia, w tym tzw. leczenia opartego o zdobycze inżynierii genetycznej (leki biologiczne).
Skóra, która uważana jest (nie tylko przez lekarzy dermatologów) za zwierciadło ustroju, pozwala na wczesne zdiagnozowanie wielu poważnych chorób narządów wewnętrznych, np. nowotworów, cukrzycy, chorób zakaźnych, grzybic, chorób alergicznych, chorób endokrynologicznych, chorób nerek, wątroby, trzustki, układu oddechowego i krążenia. Dokładna znajomość objawów dotyczących skóry, włosów, paznokci i błon śluzowych występujących w przebiegu tych chorób jest niezbędna w każdej specjalności.
Zmiany skórne w chorobach ogólnoustrojowych to dzieło autorów polskich, które powstało dzięki współpracy dermatologów i specjalistów z poszczególnych dziedzin medycyny, którzy przygotowali poszczególne rozdziały wzbogacając je unikalną kolekcją fotograficzną. W publikacji zamieszczono łącznie ponad 700 oryginalnych, kolorowych zdjęć zmian skórnych i obrazów histopatologicznych.
Książka przeznaczona jest nie tylko dla lekarzy specjalizujących się w dermatologii, ale ze względu na swój interdyscyplinarny charakter może być również bardzo przydatna lekarzom wielu innych specjalności, takich jak: choroby wewnętrzne, alergologia, chirurgia, onkologia, dermatochirurgia, choroby zakaźne, diabetologia, ginekologia, endokrynologia, okulistyka, psychiatria, pediatria, czy lekarzom ogólnym podstawowej opieki zdrowotnej.
Sczegóły
-
Autor:
Redakcja naukowa: Andrzej Kaszuba
-
Ilość stron:
266
-
Oprawa:
Twarda