Książka „Podstawy diagnostyki klinicznej dla fizjoterapeutów” jest efektem mojej dwudziestoletniej pracy dydaktycznej ze studentami fizjoterapii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ze względu na brak podręcznika omawiającego tematykę podstaw diagnostyki klinicznej, który byłby przeznaczony dla tej grupy, samodzielnie przygotowywałem materiały pomocnicze do zajęć, które z czasem przybierały coraz szerszą formę. Rok akademicki 2020/2021, podczas którego pandemia wymusiła zmianę formy prowadzenia wykładów i ćwiczeń, stał się impulsem do weryfikacji i rozbudowania dotychczasowych materiałów. Efektem tego procesu jest niniejsza publikacja.
Moim celem było przedstawienie podstaw diagnostyki klinicznej w sposób zwięzły, a jednocześnie zrozumiały dla studentów II roku kierunku fizjoterapia, a zatem dla osób na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju zawodowego. Zasady prowadzenia diagnostyki przedstawiłem na przykładzie częstych lub poważnych schorzeń. Położyłem nacisk na kwestie, które wywoływały powtarzające się wątpliwości podczas zajęć. Podobnie jak podczas zajęć starałem się zwracać szczególną uwagę na umiejętność rozpoznania stanów zagrożenia życia. W ostatnim rozdziale zawarłem pytania testowe, które mogą okazać się pomocne podczas przygotowań do egzaminów.
Mam nadzieję, że opracowanie to będzie przydatne dla studentów fizjoterapii w procesie edukacyjnym, jak również podczas późniejszej pracy zawodowej.
- dr hab. n. med. Mariusz Niemczyk
Spis Treści:
1. Wstęp
- Metody diagnostyki klinicznej – wprowadzenie
- Diagnostyka zapaleń płuc
- Diagnostyka cukrzycy
- Diagnostyka niedokrwistości
- Diagnostyka żółtaczek
- Diagnostyka wirusowych zapaleń wątroby
- Diagnostyka nadciśnienia tętniczego
- Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca
- Diagnostyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
- Diagnostyka choroby wrzodowej
- Diagnostyka chorób tarczycy
- Diagnostyka neuroinfekcji
14. Diagnostyka wybranych chorób układu moczowego