Przyczyna wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego na przykładach z orzeczeń SN
Przepisy nie zawierają zamkniętego precyzyjnego katalogu przyczyn, na które pracodawca może powołać się w wypowiedzeniu umowy. Nie określają również terminu ograniczającego możliwość wypowiedzenia. Przyjmuje się jednak, że przyczyna wypowiedzenia umowy nie może utracić aktualności na dzień składania pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu. Co to znaczy?
Jeśli planujemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie (bez wypowiedzenia, z jego winy), musimy szczególnie uważać. Bardzo wiele „dyscyplinarek” upada bowiem przed sądem. Często przyczyna jest zbyt słaba: np. naruszenie obowiązków nie jest ciężkie albo nie są to podstawowe obowiązki. Bywa też, że przyczyna jest niewłaściwie sformułowana. Jak uniknąć takich błędów i zwiększyć szansę na wygraną w razie ewentualnego sporu?
Problemy związane z formułowaniem przyczyny wypowiedzenia i zwolnienia dyscyplinarnego wyjaśniamy na przykładach z praktyki kadrowej. Opisujemy najczęstsze lub najbardziej kłopotliwe przyczyny wypowiedzenia – z podaniem praktycznych wskazówek, jak je stosować. Sprawdź i uniknij kosztownej przegranej z pracownikiem w sądzie.
Szczegółowe dane
-
Autor:
-
ISBN:
9788382765670
-
Objętość:
80
-
Oprawa:
Miękka
-
Rok wydania:
2022
-
Tematyka:
Prawo Książki dla praktyków
-
Wydanie: