Oddajemy w ręce czytelników podręcznik Chirurgia dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji. Jest on oparty na Zarysie chirurgii wydanym w 2016 roku. Na kilku uczelniach Zarys chirurgii był pozycją obowiązkową do nauki chirurgii, znajdował się też na liście podręczników zalecanych do nauki chirurgii do LEK, a także lektur uzupełniających do egzaminu specjalistycznego z dziedziny chirurgii. Dla całego zespołu autorów był to powód do radości i satysfakcji.
Zainteresowanie Zarysem chirurgii sprawiło, że w ciągu kilku lat nakład został wyczerpany, a wydawnictwo zaproponowało mi wydanie jego nowej wersji - poszerzonej i zaktualizowanej o najnowsze doniesienia naukowe. Postanowiliśmy też zmienić tytuł książki, aby jednoznacznie wskazywał na pełny zakres zawartej w niej wiedzy z dziedziny chirurgii.
Znaczna część materiału książki jest identyczna z Zarysem chirurgii, ma podobny układ formalny, tyle samo części i podobną szatę graficzną. Zmiany uwzględniono w istniejącej strukturze podręcznika. Większość z nich dotyczy aktualizacji niektórych danych epidemiologicznych, np. nowotworów złośliwych oraz zaleceń do metod ich diagnozowania i leczenia. Zmienione i uaktualnione zostały wytyczne dotyczące leczenia z użyciem innych niż poprzednio antybiotyków (np. zakażeń układu moczowego) lub nowo wprowadzonych substancji (np. NOAC w leczeniu przeciwkrzepliwym). Uwzględniliśmy także wprowadzone do użycia nowoczesne techniki leczenia operacyjnego (chirurgia robotowa) i nowe wskazania do operacji, szczególnie małoinwazyjnych (chirurgia bariatryczna i onkologiczna).
Wszyscy współautorzy dołożyli starań, aby w obecnym wydaniu podręcznika zawrzeć najnowszą wiedzę z zakresu swoich dziedzin, dzięki czemu czytelnik nie będzie musiał zbyt często wspomagać się Internetem w celu sprawdzenia aktualności podawanej informacji. Jako redaktor podręcznika starałem się zachować styl i przejrzystość podobny do Zarysu chirurgii, tak aby korzystanie z niego nie było ani uciążliwe, ani nudne.
Chirurgia dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji to w zasadzie książka autorska. Jej redaktor (oraz autor wielu rozdziałów) jest obdarzony pewną umiejętnością przelewania wiedzy na papier (to opinia czytelników) i może dlatego przekazywane w niej informacje łatwo się przyswaja. Mamy nadzieję, że podręcznik spodoba się odbiorcom, przede wszystkim studentom, zachęci ich do nauki chirurgii podczas studiów i uczyni ją efektywną. Tym, którzy nie lubią rozstawać się z książkami, a w trakcie praktyki wracają do podręczników z wiedzą źródłową - będzie nadal służył pomocą.
Szczecin, sierpień 2023
Andrzej Żyluk