Pacjent stomatologiczny w wieku rozwojowym pod red. naukowa prof. dr hab. n. med. Marty Tanasiewicz to wiedza o kompleksowym leczeniu pacjenta rozwojowego w jednym miejscu. Publikacja ma charakter poradnikowy, a nie podręcznikowy. Opatrzona jest znaczną liczbą rycin i fotografii, które uzupełniają tekst oraz wzbogacają treść o aspekt wizualny.
7 bloków tematycznych | 380 stron |
W opracowaniu połączono aspekty obejmujące przygotowanie do wizyty dziecka w gabinecie dentystycznym, postępowanie z pacjentem młodocianym z analizą specyfiki pracy z dzieckiem w różnych obszarach i specjalnościach stomatologicznych. W poszczególnych rozdziałach zebrane zostały opracowania przygotowane przez specjalistów klinicystów, którzy dzięki doświadczeniu pracy z dziećmi mogą poprowadzić Czytelnika przez trudne zagadnienia obejmujące: specyfikę relacji zespołu medycznego z pacjentem w wieku rozwojowym, wpływ okresu wczesnodziecięcego na stan układu stomatognatycznego, trudności leczenia ortodontycznego dzieci, sposoby zapobiegania stanom patologicznym w obrębie jamy ustnej i zębów, techniki wczesnego oraz zaawansowanego leczenia zachowawczego, a także endodontycznego dzieci.
Książka podzielona jest w logiczny sposób na siedem głównych rozdziałów omawiających takie zagadnienia jak: zagrożenia zawodowe w pracy zespołu stomatologicznego, ergonomia pracy i zachowania prozdrowotne, profilaktyka stomatologiczna dorosłych, profilaktyka w periodontologii, protetyce i chirurgii stomatologicznej oraz profilaktyka stomatologiczna w odniesieniu do chorób ogólnoustrojowych.
Książka zawiera 7 bloków tematycznych:
1. Specyfika relacji zespołu medycznego z pacjentem w wieku rozwojowym
2. Okres noworodkowy – wpływ na układ stomatognatyczny pacjenta młodocianego
3. Problemy ortodontyczne i zaburzenia rozwojowe zębów
4. Profilaktyka próchnicy, leczenie zachowawcze oraz endodontyczne
5. Urazy zębów i postępowanie chirurgiczne u pacjentów w wieku rozwojowym
6. Laseroterapia i protetyka stomatologiczna w wieku rozwojowym
7. Manifestacje chorób ogólnoustrojowych w jamie ustnej młodocianych