Wczytuję dane...

Po jakie książki o cukrzycy sięgnąć? Podpowiadamy!

Po jakie książki o cukrzycy sięgnąć? Podpowiadamy!

Przewlekła cukrzyca to choroba, na którą cierpi coraz więcej pacjentów. Przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat i najbardziej charakterystyczne objawy, które pozwolą ją rozpoznać we wczesnym stadium. Sprawdź, czy i Ciebie może dotyczyć to wyniszczające organizm schorzenie. A jeśli już chorujesz, podpowiemy Ci, skąd czerpać wartościową wiedzę na jego temat i co możesz zrobić, aby wolniej się rozwijało i wywoływało mniej przykrych dolegliwości.

 

Cukrzyca – wyniszczająca choroba

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że pod nazwą cukrzyca nie kryje się pojedyncza choroba, ale cała grupa chorób, których wspólną cechą charakterystyczną jest podwyższony poziom cukru we krwi, czyli hiperglikemia. Odpowiada za nią upośledzenie wytwarzania lub funkcji insuliny w trzustce. Schorzenie ma charakter przewlekły i w większości przypadków nie jest niestety w pełni uleczalne. Wyróżniamy kilka typów cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1,

  • cukrzyca typu 2,

  • cukrzyca ciążowa,

  • inne typy cukrzycy niekwalifikujące się do wymienionych wyżej grup.

Wszystkie różnią się między sobą przyczyną, natężeniem objawów i gwałtownością ich wystąpienia. Spośród powyższych typów najbardziej rozpowszechniona jest cukrzyca typu 2. Szacuje się, że należy do niej aż 80-90% ogółu przypadków choroby. Cukrzyca typu 1 występuje przede wszystkim u dzieci. Z kolei cukrzyca ciążowa jak sama nazwa wskazuje, jest rozpoznawana u ciężarnych i jest jedynym rodzajem cukrzycy, który może ustąpić samoistnie, wciąż jednak wymaga pozostawania pod stałym nadzorem lekarza.

Chorujesz na cukrzycę?

Pierwsze objawy cukrzycy zwykle nie są typowe ani niepokojące. Na początku pojawia się zazwyczaj zmęczenie. Chorzy twierdzą, że mogliby przespać pół dnia, po czym na chwilę wstać i znów położyć się na drzemkę. Mają większy apetyt, jedzą częściej niż do tej pory, a mimo tego chudną. Występuje u nich również zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu.

Jeśli obserwujesz podobne objawy u siebie, być może jest to najwyższy czas, by odwiedzić lekarza i sprawdzić poziom cukru we krwi. Niepokojące wyniki to nie powód do załamywania rąk, ale raczej większej troski o swój organizm. Z leczoną cukrzycą można prawie normalnie żyć. Nieleczona może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Jeśli chorujesz na hiperglikemię, powinieneś zmienić swoje codzienne nawyki. Podstawa to zdrowa dieta, Należy zadbać również o większą ilość aktywności fizycznej i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Im więcej wysiłku włożysz we wdrożenie nowego stylu życia, tym większe szanse na to, że objawy hiperglikemii nie będą Ci go utrudniać.

Chorzy na cukrzyce muszą pozostawać pod stałą opieką lekarza i regularnie kontrolować poziom cukru we krwi. Dla własnego dobra przy planowaniu leczenia powinieneś stosować się wyłącznie do jego zaleceń, zamiast wierzyć radom znajomych i psuedospecjalistów z forów internetowych. Dobrze jest też poszerzać wiedzę o chorobie na własną rękę. Właściwa edukacja i świadomość mają kluczowe znaczenie w kontrolowaniu przebiegu cukrzycy.

choroby-cywilizacyjne

Sprawdź, jakie książki pomogą Ci w walce z chorobą!

W poszukiwaniu wartościowych źródeł wiedzy na temat cukrzycy warto sięgnąć przede wszystkim po specjalistyczne publikacje medyczne. W ofercie księgarni medycznej Wojbar znajdziemy zarówno pozycje kierowane do osób, u których rozpoznano stan przedcukrzycowy, jak i książki na temat cukrzycy kierowane do tych, którzy już na nią chorują. Wszystkie napisane są na tyle przystępnym językiem, że bez problemu zrozumieją je nawet osoby, które nie mają nic wspólnego z medycyną. W sprzedaży cały czas pojawiają się nowe książki związane z hiperglikemią, dzięki czemu czytając je, możesz być na bieżąco z najnowszymi badaniami i zaleceniami w tej dziedzinie.

Po profesjonalnie napisane książki, nie tylko o tematyce medycznej, wejdź na księgarnia-medyczna-wojbar.pl!

Oferta księgarni medycznej Wojbar obejmuje znacznie więcej niż tylko książki o cukrzycy. Znajdziemy w niej bogaty wybór publikacji, głównie o tematyce medycznej, ale i związane z weterynarią czy dietetykę. Ich autorami są wybitni specjaliści w swoich dziedzinach, z wieloletnim doświadczeniem w branży. Ciekawe pozycje dla siebie znajdą wśród nich osoby, które na co dzień zawodowo zajmują się medycyną, ale również ich pacjenci, a także osoby, które po prostu interesują się swoim zdrowiem i chciałyby o nim więcej wiedzieć.