Wczytuję dane...

Jakie książki o chirurgii warto mieć w swojej kolekcji? Podpowiadamy

Jakie książki o chirurgii warto mieć w swojej kolekcji? Podpowiadamy

Chirurgia to jedna z najbardziej wymagających dziedzin medycyny. Obejmuje leczenie w sposób operacyjny pacjentów z szerokim spektrum schorzeń. Wiele z zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalizacji ma realny wpływ nie tylko na zdrowie, ale nawet na życie pacjentów, którzy się im poddają. Na chirurgach ciążą zatem ogromna odpowiedzialność i presja. Jakie jeszcze trudności napotykają na co dzień w swoim zawodzie? Jak mogą sobie z nimi radzić? Co mogą robić, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę?

 

Chirurgia — niełatwa dziedzina medycyny

O złożoności chirurgii świadczy już sama jej klasyfikacja. Według najczęściej stosowanego rozgraniczenia dzielimy ją na dwa podstawowe rodzaje:

  • chirurgię miękką (związaną z tkankami miękkimi),

  • chirurgię twardą (dotyczącą kości).

Inny podział wyróżnia chirurgię:

  • ogólną

  • szczegółową.

Szczegółowa dzieli się z kolei na działy narządowe (m.in. neurochirurgia, chirurgia stomatologiczna) i szczególne (m.in. chirurgia onkologiczna, czy transplantologia). Wszystkie te specjalności wymagają bardzo szerokiej wiedzy i zaawansowanych umiejętności od osoby, która się nimi zajmuje. Dobry chirurg musi zatem cały czas doskonalić swoje kompetencje. Nieustannie pojawiają się przecież nowe techniki i technologie wykorzystywane przy przeprowadzaniu operacji. Chirurgia wymaga konkretnych umiejętności technicznych, ale każdy, kto zajmuje się nią zawodowo, musi również na bieżąco poszerzać swoją wiedzę teoretyczną w tej dziedzinie. Niezbędne jest regularne uczestniczenie w branżowych szkoleniach i konferencjach. 

Z jakimi trudnościami mierzy się chirurg?

Chirurdzy poza koniecznością ustawicznego kształcenia, na co dzień zmagają się z też szeregiem innych trudności, które czynią ten zawód jeszcze bardziej wymagającym. Muszą radzić sobie z wieloma stresogennymi sytuacjami i reagować na nie w sposób opanowany i profesjonalny. Decyzje co do sposobu postępowania zapadają dosłownie w ciągu kilku sekund i często pociągają za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jedną z najważniejszych predyspozycji do wykonywania tego zawodu jest więc wysoka odporność na stres.

Praca jako chirurg wymaga również określonych predyspozycji fizycznych i zdrowotnych. Lekarz pracujący w tej specjalizacji musi wyróżniać się nienagannym wzrokiem, doskonałą koordynacją ruchową i zdolnościami manualnymi, a także dobrą kondycją. Niektóre operacje trwają po kilka, a nawet kilkanaście godzin. W tym czasie operator cały czas musi być maksymalnie skupiony, mimo niedogodności, które wiążą się z pozostawaniem w jednej, zwykle niezbyt wygodnej pozycji przez tak długi okres. Po latach w zawodzie wielu chirurgów cierpi na problemy z kręgosłupem, czy stawami, dlatego już od początku pracy zawodowej powinni starannie o nie dbać.

księgarnia medyczna wojbar

Książki na temat chirurgii – te polecamy

Przygotowanie teoretyczne ma kluczowy wpływ na umiejętności chirurga. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na aktualizację wiedzy z zakresu chirurgii jest regularne czytanie najnowszych publikacji z nią związanych. W ofercie księgarni Wojbar znajdziemy je w bardzo szerokim wyborze. Większość pozycji tak jak Chirurgia ręki. Ciekawe przypadki przedstawia konkretne, realne sytuacje kliniczne, z którymi lekarze spotykają się w swojej codziennej pracy. Nauka na podstawie rzeczywistych przypadków przynosi najlepsze efekty.

Warte uwagi są także tytuły związane z określoną specjalizacją i skupiające się wyłącznie na niej, takie jak Mikrochirurgia. Ważne, by lektura, po którą ostatecznie sięgniesz, była związana z tym, czym zajmujesz się na co dzień. Chirurgia to na tyle rozbudowana dziedzina medycyny, że nie sposób być na bieżąco ze wszystkimi zagadnieniami, które się z nią wiążą, warto zatem zawęzić obszar swoich zainteresowań.

Więcej książek o tematyce medyczno-naukowej znajdziesz na stronie ksiegarnia-medyczna-wojbar.pl

Księgarnia medyczna Wojbar oferuje swoim klientom o wiele więcej niż tylko pozycje dotyczące chirurgii. W jej asortymencie znajdziesz profesjonalne publikacje związane z innymi dziedzinami medycyny, ale również z weterynarią czy psychologią. Jeśli szukasz publikacji związanych z lżejszą tematyką, jak sport i rekreacja albo dom i ogród, asortyment Wojbar także sprosta Twoim oczekiwaniom. Sprawdź już dziś, co ciekawego jest w stanie zaoferować Ci ta wyjątkowa księgarnia.