Wczytuję dane...

Carum est, quod rarum est — czyli co zyskujesz, ucząc się łaciny

Carum est, quod rarum est — czyli co zyskujesz, ucząc się łaciny

Trudno zaliczyć łacinę do najpopularniejszych języków obcych. Nie jest językiem narodowym w żadnym kraju, niewiele szkół językowych ma ją w swojej ofercie, umiejętność posługiwania się nią nie przyda się nam raczej na wakacjach. Mimo tego jej znajomość w wielu sytuacjach okazuje się przydatna. Dzięki niej można błysnąć cytatem w wersji oryginalnej w ważnej rozmowie, rozumieć wiele naukowych pojęć albo podnieść swoją wartość jako pracownika. Jeśli to wciąż dla Ciebie za mało, by z przekonaniem sięgnąć po naukowe książki do nauki łaciny, przeczytaj dalszą część artykułu, a z pewnością zmienisz zdanie.

 

Łacina — starożytny język filozofów

Już starożytni filozofowie posługiwali się łaciną. Wiele sentencji, których współcześnie się używa, wywodzi się właśnie z tego okresu. Jeśli nie chcesz już reagować zdziwieniem na ich widok albo udawać, że wiesz, co oznaczają, chociaż w rzeczywistości są Ci zupełnie obce, z pewnością warto nieco bliżej przyjrzeć się językowi filozofów i poznać choćby jego podstawy.

Historia języka łacińskiego

Początki języka łacińskiego sięgają już dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Posługiwali się nią mieszkańcy Lacjum położonego w środkowej Italii. Była językiem urzędowym w Republice Rzymskiej, a następnie Cesarstwie Rzymskim. Wraz z latynizacją Europy zwiększał się również obszar zasięgu języka filozofów. Aż do XVIII wieku język łaciński był na co dzień stosowany w większości krajów europejskich. Dopiero z czasem jego popularność zaczęła słabnąć na rzecz języków narodowych. 

Dlaczego warto uczyć się łaciny?

Nic więc dziwnego, że bardzo wiele języków europejskich ma swoje korzenie właśnie w języku łacińskim, często nazywanym matką wszystkich języków. Jego znajomość może okazać się bardzo przydatna w nauce włoskich słówek czy hiszpańskiej gramatyki. Co więcej, wiele polskich wyrazów, których używamy na co dzień, również się z niej wywodzi, chociaż często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Odkrywanie etymologii kolejnych słów i niuansów leksykalnych to nie lada gratka dla każdego miłośnika języka. Czy zdawałeś sobie sprawę, że nawet znak @ używany jako część adresów mailowych również wywodzi się ze starożytności? Łacina otacza nas na co dzień i przewija się w wielu dziedzinach naszego życia. Alfabet łaciński to najbardziej rozpowszechniony spośród alfabetów na świecie. Wszystkie pojęcia stosowane w medycynie wywodzą się z języka filozofów. Wiele zasad gramatycznych, na przykład odmianę przez przypadki, również zawdzięczamy językowi łacińskiemu.

Warto zauważyć również, że sięgając po naukowe książki do nauki łaciny, uczymy się znacznie więcej niż podstawowych zasad tego języka. To świetny sposób na poszerzenie horyzontów, naukę logicznego myślenia i analizy, które okazują się przydatne na co dzień, bez względu na to, czym zajmujemy się zawodowo. Wreszcie, zgodnie z tytułowym cytatem, znajomość języka łacińskiego to świetny sposób na wyróżnienie się na rynku pracy i miła odmiana wśród tysięcy CV, w których przewija się język angielski, czy niemiecki. 

lacina

Książki dla początkujących oraz zaawansowanych pasjonatów

Wybierając naukowe książki do nauki łaciny, powinniśmy obowiązkowo uwzględnić swój poziom zaawansowania. Podręczniki do łaciny dla osób, które nigdy do tej pory nie miały styczności z tym starożytnym językiem, obejmują inny materiał niż pozycje napisane z myślą o tych, którzy opanowali go już w pewnym zakresie. W pierwszym przypadku dobrym wyborem będzie na przykład Łacina dla początkujących albo Łacina w pigułce. Kiedy poznasz już podstawy, być może jakieś konkretne zagadnienie szczególnie Cię zainteresuje i wtedy będziesz mógł sięgnąć po bardziej specjalistyczne publikacje, takie jak Łacina późnośredniowiecznych ksiąg ławniczych Starej Warszawy

Po więcej naukowych pozycji odwiedź stronę ksiagarnia-naukowa-wojbar.pl

Jeśli książki do nauki łaciny rozbudzą w Tobie głód wiedzy, zdecydowanie powinieneś bliżej zapoznać się z pełną ofertą publikacji dostępnych w księgarni medycznej Wojbar. Jej asortyment obejmuje przede wszystkim podręczniki oraz wiele innych pozycji związanych z różnymi dziedzinami nauki, głównie medycyny. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie wśród nich takie, które będą odpowiadały jego zainteresowaniom. Sprawdź sam, które z nich mogą okazać się przydatne Tobie.