Każda z części książki Trądzik. Diagnostyka i leczenie przedstawia: biologię gruczołu łojowego i patofizjologię trądziku; leczenie trądziku; czynne dostarczanie, preparaty i oznaczenia laboratoryjne.
- W części pierwszej znalazły się zagadnienia z zakresu patogenezy trądziku; biologii komórkowej aparatu mieszkowo-łojowego; wydzielania łoju; biologii molekularnej retinoidów i ich receptorów oraz receptorów aktywowanych przez proliferatory peroksysomów.
- Część druga dotyczy różnych sposobów leczenia trądziku.
- Część trzecia to głównie modele in vitro w ocenie technologii przeciwtrądzikowych oraz zasady leczenia miejscowego.
W ostatnich latach rozwój biologii molekularnej, genetyki, immunologii oraz nauk farmaceutycznych przyczynił się do ogromnego postępu w rozumieniu patogenezy trądziku pospolitego. Zaowocowało to wprowadzeniem nowych metod leczenia, przez co ta przewlekła i nawrotowa choroba dotycząca najczęściej ludzi młodych, i będąca niejednokrotnie przyczyną stresu, daje się coraz lepiej i skuteczniej leczyć.
Dzięki tej publikacji lekarze otrzymują aktualne informacje o leczeniu trądziku. Bardzo pomocną częścią książki jest kilkustronicowy, kolorowy atlas zdjęć.
Książka przedstawia aspekty patogenezy i leczenia trądziku w oparciu o najnowsze osiągnięcia badań dotyczących biologii sebocytów, gruczołów łojowych i jednostek włosowo-łojowych. W każdym rozdziale zamieszczono dokumentację graficzną, pozwalającą czytelnikowi lepiej zrozumieć poruszane problemy, oraz bogate piśmiennictwo, co podnosi wartość książki.
Dr hab. n. med. Dorota Krasowska
Sczegóły
-
Autor:
Guy F. Webster, Anthony V. Rawlings // Redakcja naukowa wydania polskiego: Dorota Krasowska
-
Ilość stron:
390
-
Oprawa:
Twarda