Wczytuję dane...

OKOŁOOPERACYJNA PROFILAKTYKA ZAKRZEPOWO-ZATOROWA – pisane kolorem

MAKMED
Produkt dostępny!
Elżbieta Nowacka Beata Rzewuska, Ewa Kucewicz-Czech, Wojciech Smykiewicz, Małgorzata Mikaszewska-Sokolewicz, Marcin Tyrakowski, Radosław Chutkowski, Bartłomiej Wódarski Wydaniu patronuje Sekcja Płynoterapii i Hemostazy Polskiego Towarzystwa Aneste
61,20 PLN
Cena rynkowa: 68.00 PLN

Jednym z poważniejszych problemów, jakie trapią współczesną medycynę, zaś w szczególności dziedziny zabiegowe, jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa wraz z najgroźniejszym powikłaniem – zatorowością płucną. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, w profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wykorzystywane są zarówno środki niefarmakologiczne, jak i farmakologiczne, o udowodnionej skuteczności, podawane według schematów rekomendowanych przez producenta. 

Wdrożenie postępowania indywidualnie ukierunkowanego na określonego chorego nie jest proste i wymaga znajomości czynników ryzyka, jak też specyfiki związanej z planowaną procedurą chirurgiczną. Prowadzona w prawidłowy sposób profilaktyka okołooperacyjna może znacznie zredukować ryzyko zgonu z powodu powikłań zakrzepowo-zatorowych. W książce omówiono profilaktykę zakrzepowo-zatorowej u pacjentów zakwalifikowanych do określonych procedur chirurgicznych, oraz najnowsze zalecenia co do pomostowania okołooperacyjnego chorych przewlekle leczonych doustnymi antykoagulantami.

Dr Elżbieta Nowacka

Autorzy w przejrzysty sposób omawia najważniejsze zagadnienia związane z czynnikami ryzyka oraz leczeniem ŻChZZ i profilaktyką okołooperacyjną. Przedstawione algorytmy diagnostyczne i terapeutyczne są przydatne w podejmowaniu decyzji w codziennej praktyce lekarzy różnych specjalności. Publikacja ma dużą wartość merytoryczną i jest adresowana do lekarzy podejmujących decyzje terapeutyczne nie tylko na sali operacyjnej, bowiem żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi problem interdyscyplinarny. Mam nadzieję, że dzięki tej publikacji wiedza o okołooperacyjnej chorobie zakrzepowo-zatorowej usystematyzuje się i upowszechni, a ten „cichy zabójca” zostanie ujarzmiony.

Prof. Grażyna Durek

Leczeniu i profilaktyce zakrzepowo-zatorowej w medycynie okołooperacyjnej poświęcono już wiele miejsca w licznych publikacjach, lecz sposób, w jaki zaprezentowano to zagadnienia w niniejszej publikacji jest bez wątpienia godny polecenia. Materiał został ujęty w formie kolorowych tabel i algorytmów, co sprawia, że trudne do zapamiętania informacje stają się dużo prostsze, a przez to dostępne dla każdego lekarza, niezależnie od stopnia zaawansowania zawodowego. Wiedza na temat stosowania prawidłowych schematów profilaktycznych i leczniczych, które zostały omówione w książce, jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie sprawowania opieki nad chorymi, a forma prezentacji w postaci gotowych do wykorzystania algorytmów jest najlepszą z możliwych w erze koronawirusa.

Prof. Janusz Andres 

 

 

SPIS TREŚCI

  1. Czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  2. Szacowanie ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ)
  3. Objawy kliniczne żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
  4. Algorytm diagnostyczny w przypadku podejrzenia zakrzepicy żył głębokich (ZŻG)
  5. Szacowanie ryzyka zatorowości płucnej
  6. Algorytm diagnostyczny w przypadku podejrzenia zatoru tętnicy płucnej/zatorowości płucnej (PE)
  7. Algorytm postępowania przy podejrzeniu zatorowości płucnej wysokiego ryzyka
  8. Algorytm postępowania przy podejrzeniu zatorowości płucnej niewysokiego ryzyka
  9. Badania diagnostyczne w zatorze tętnicy płucnej/zatorowości płucnej (PE)
  10. Stratyfikacja ryzyka spodziewanej wczesnej śmiertelności związanej z zatorem tętnicy płucnej/zatorowością płucną
  11. Powikłania zakrzepowo-zatorowe u chorych leczonych chirurgicznie
  12. Okołooperacyjna profilaktyka zakrzepowo-zatorowa
  13. Leki hamujące krzepnięcie
  14. Fizjologiczna rola heparyny
Polecamy również